فرقی ندارد که کودک شما روی مهارت‌های آمادگی مهدکودک کار می‌کند یا در حال حاضر در مدرسه است، کارهایی که نیاز به مهارت‌های حرکتی ظریف دارند اغلب می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند. درحالی‌که بسیاری از کودکان با مهارت‌های حرکتی درشت مانند دویدن یا پریدن مشکلی ندارند، مهارت‌های حرکتی ظریف نیازمند کنترل بیشتر و حرکات دقیق‌تر عضلات کوچک‌تر است.
کنترل حرکات ظریف، مهارت بسیار مهمی است که برای نوشتن لازم است. به همین دلیل، باید مطمئن شوید که فرزندتان به طور مداوم این مهارت‌ها را بهبود می‌بخشد.

راه‌هایی برای ایجاد مهارت‌های حرکتی ظریف

می‌توانید روی اسباب‌بازی‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که از مهارت‌های حرکتی ظریف در هنگام بازی کودکتان استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، کارت‌های توری، لگوها، تخته‌های گیره، مگنتیکس و… همگی به کنترل خوب نیاز دارند. در اینجا برخی از فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌ی دیگر نیز وجود دارد که می‌توانید در خانه امتحان کنید تا آن کنترل موتور مهارت‌ها را ایجاد کنید.

کلاس هنر کار با قیچی
کلاس هنر در مهدکودک و پیش دبستانی

بازی قایم باشک

اشیاء کوچک مانند سکه‌ها یا مهره‌ها را درون آرد، برنج، خاک رس مدل‌سازی یا خاک رس بازی خانگی پنهان کنید. از کودکتان بخواهید تا تکه‌های خاک رس را با استفاده از یک انگشت و شست خود تا زمانی که اشیاء آشکار شوند، جدا کند. همچنین می‌توانید یک توپ از خاک رس را به کودک خود بدهید و از او بخواهید که نیشگون گرفتن را تمرین کند. ممکن است یکی از معدود مواردی باشد که واقعاً او را تشویق به نیشگون گرفتن می‌کنید.

بازی انتقال

وسایل کوچک را با استفاده از گیره‌ی لباس از یک کاسه به کاسه دیگر منتقل کنید. باز هم سکه‌ها یا مهره‌ها برای این فعالیت خوب عمل می‌کنند. یکی از انواع آن استفاده از موچین‌های پلاستیکی برای انتقال دانه‌های برنج از ظرفی به ظرف دیگر است.

یک لایه کرم را روی میز آشپزخانه یا میز خود اسپری کنید و از کودک‌تان بخواهید آن را به صورت یک لایه نازک بمالد. از او بخواهید از انگشت اشاره‌ی خود برای تمرین نوشتن حروف، اشکال، نام خود و کشیدن تصاویر اشیاء یا افراد استفاده کند. وقتی کارش تمام شد، یک اسفنج کوچک، تمیز و مرطوب به او بدهید تا کرم را با حرکات پهلو به پهلو پاک کند و او را تشویق کنید که از بازو و مچ دست خود استفاده کند و شانه‌هایش را تکان ندهد.

روزنامه بازی

کاغذ یا روزنامه را به صورت نواری درآورید و هر دو دست را در بالای صفحه قرار دهید و در جهت مخالف بکشید. از فرزندتان بخواهید هر بار یک نوار را در کف دستش بگذارد و سعی کند آن را فقط با انگشتان دستش به شکل توپ درآورد. برای افزایش قدرت هر دو دست، به یاد داشته باشید که دست‌ها را تغییر دهید.

مهارت‌های قیچی

با استفاده از قیچی روزنامه را به صورت نوار برش دهید یا دانه‌های برف کاغذی درست کنید. هدف این است که به کودک خود فرصتی بدهید تا قیچی مناسبی را در دست بگیرد، بنابراین مهم نیست که خلاقیت او زیبا یا حتی قابل تشخیص باشد.

نقطه‌ها را وصل کنید

صفحات نقطه به نقطه و شابلون‌هایی را برای ردیابی به کودک خود ارائه دهید. اگر در استفاده از مداد یا نشانگر نازک مشکل دارد، از او بخواهید با مداد رنگی ضخیم یا نشانگر ضخیم شروع کند.

بازی افزودن خط

یک تکه کاغذ بزرگ را به سه پایه یا دیوار بچسبانید و از کودکتان بخواهید خطی از بالا به پایین کاغذ بکشد. شما همچنین می‌توانید بازی افزودنی را انجام دهید. روی یک کاغذ بزرگ یک شکل یا خط ساده بکشید. به نوبت شکل یا خط دیگری را برای ایجاد یک شیء جدید به هم وصل کنید. می‌توانید این کار را تا زمانی که کاغذ پر شود یا شاهکار شما کامل شود ادامه دهید. خلاق باشید و از خطوط منحنی و انواع اشکال مختلف استفاده کنید و کودک خود را تشویق کنید که همین کار را انجام دهد.
توجه: هنگامی که کودک شما آماده است تا به سراغ یک مداد معمولی برود، یک بسته مداد گلف بخرید. از آنجایی که این مدادها باریک هستند، برای دست‌های کوچک مناسب هستند و به طور طبیعی مهارت گرفتن مداد را به درستی افزایش می‌دهند.

با انجام فعالیت‌ها و بازی‌های هدفمند می‌توانیم در رشد مهارت‌های کودکان تأثیر به‌سزایی داشته باشیم.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید