آغاز کلاس‌های تابستانی

با ورود به فصل گرم تابستان دوره‌های مهدکودک و پیش دبستانی ماتیار آغاز شد، با هدیه‌هایی به استقبال کودکان رفتیم و شروع کلاس را جشن گرفتیم.

کلاس تابستانی کودکان در مجموعه ماتیار شامل کلاس‌های؛ چوب، کاغذ، قیچی – نجاری – زبان انگلیسی – عینک مطالعه – پالت – خیز و خزش – ورجه وورجه – نوا و آوا – سفال – کوک آب و عروسک سازی برگزار می‌شود. در ادامه با اهداف و رویکرد کلاس‌های تابستانی بیشتر آشنا می‌شویم.

کلاس چوب، کاغذ، قیچی

امروز می‌خواهیم چی درست کنیم؟ این پرسشی بود که هر جلسه با یه شیوه‌ی جدید و هیجان انگیز پاسخ داده می‌شد. یه بار شعر، یه بار بازی، یه بار نمایش خلاق، یه بار قصه و…
ما تمام تلاشمون رو می کردیم که از وسایل دورریختنی برای ساخت و ساز استفاده کنیم تا هم یه سازه‌ی جدید خلق کنیم و هم یاد بگیریم که می‌تونیم از وسایل دورریختنی دوباره استفاده کنیم.
گاهی وقت‌ها از روی الگو ساخت و ساز رو انجام می‌دادیم و گاهی با مطرح شدن یه موضوع با متریالی که در اختیار داشتیم وارد دنیای خیال می‌شدیم و اون چیزی که تو ذهنمون بود رو به مرحله‌ی اجرا در می‌آوردیم‌.

کلاس نجاری کودک

تقویت  هوش حرکتی/جسمانی که زاده ذاتی کار با ابزار است توانمندتر شدن  در زمینه هوش‌های دیگر را هم تجربه می‌کند که سرآمد همه آنها مهارت خودیاری، به معنای انجام فعالیت‌ها به تنهایی و بدون‌حضور دیگری‌ست.
از سوی دیگر تبدیل سازه ذهنی به سازه‌ای قابل لمس، با تکیه بر تجسم فضایی و قدرت تخیل سه‌بعدی، تلاشی‌ برای تقویت  هوش فضایی/مکانی‌ست.
و بالاخر اینکه در مسیر ساخت‌ هر سازه   مسوولیت‌پذیری برای رسیدن به نقطه پایان و به‌کار گرفتن طیف متنوعی از ابزار از یک‌سو و همراهی با دیگر دوستان نجار از سوی دیگر، به کودک کمک می‌کند تا هم‌زمان به تقویت هوش‌ درون‌فروی و برون‌فردی نیز  بپردازد.

کلاس عینک مطالعه (قصه‌گویی) کودک

در کلاس عینک مطالعه، حرف از قصه‌هاست.
قصه‌های قدیمی، حکایت‌ها و ضرب‌المثل‌ها، که باب آشنایی با آداب و رسوم مختلف و فرهنگ‌هاست، و گاهی قصه‌های تازه و اتفاقات پیش‌آمده که سرشار از یادگیری‌ست.
شیرینی کلاس قصه به دریافت‌های تازه و نگاه نو به مسائل است. با قصه‌های ملل به سرزمین‌های مختلف می‌رویم و از دور و نزدیک می‌شنویم و می‌آموزیم.
با قصه‌ها مهارت‌های فردی(حل مسئله، برقراری ارتباط، مسئولیت‌پذیری، تفکر نقادانه و…) را یادآوری کرده و به تجربه در دنیای قصه‌ها می‌پردازیم.
با شنیدن دقیق، گوش دادن فعال، رعایت نوبت در گفتمان جمعی، احترام به نظر دیگران و توانایی شنیدن عقاید همکلاسی‌ها، فرصت خوبی پیدا کردیم که دقیق‌تر بشنویم، بیشتر و متفاوت فکر کنیم و بهتر نظرات‌مان را بیان کنیم.
همچنین توانستیم با دانسته‌های جدید و درک تازه قصه بگوییم و قصه‌‌ی زندگی‌مان را بر اساس تجربیات و خصوصیات و آرزوهایمان نقل کنیم.

کلاس پالت (هنر) کودک

هنر نوع عالی بازی است.”پاول کله”
و ما کودکان بازیگوش سوار بر اسب خیال هایمان، رویا بافتیم و نقاشی کردیم.
کارگاه پالت با تاکید بر پرورش نقاشی و خلاقیت، بستری امن و آرام را شِکل داد تا کودکان به دور از قضاوت و نتیجه گرایی، آزاد و رها به شهر جادویی نقاشی سفر کنند، با ترس هایشان روبرو، تجربه های تازه کسب و کشف های شگفت انگیزی داشته باشند.
در این کارگاه موضوع ها متناسب با سن کودکان بدون دادن الگویی مشخص و از پیش تعیین شده، مطرح شدند سپس کودکان سفر ماجراجویانه شان را آغاز کردند و ما در پایان کلاس شاهد تنوع زیاد آثار بودیم.
با مفاهیم مهمی چون کادر، بافت، ریتم، ترکیب بندی و …متناسب با سن کودکان و به صورت غیر مستقیم آشنا شدیم.
۳ رنگ اصلی را شناختیم و از ترکیب انها رنگ های بسیار ساختیم. رنگ های سرد، گرم… با رنگ های هر فصل نقاشی کردیم. از چاپ و کلاژ به عنوان تجربه های تازه، بسیار استفاده کردیم و شگفت زده شدیم.
روی سطوح مختلفی چون پارچه، گِل سفالگری نقاشی کردیم و نقاشی با وسایل اثرگذار متنوعی را تجربه کردیم.
در اکثر جلسات همه ابزار نقاشی را در اختیار کودکان گذاشتیم تا بر اساس سلیقه و احساس درونی شان یک یا چند وسیله را انتخاب و همزمانی آن را تجربه کنند.
با توجه به ضرورت رشد همه جانبه راه برای پرسش‌گری باز و فارغ از نتیجه و چه می‌شودها، فرصت تجربه رهایی در اختیار کودکان بود.
سفر خیال انگیزِ پالت به شهر نقاشی پر از شگفتی بود، مراقب شگفتی ها باشید.

کلاس خیز و خزش کودک – کلاس ورزش کودکان

گروه کودک پویا با ۵۰ پک آموزشی متنوع برای یک سال تحصیلی با هدف تقویت رشد حرکتی کودکان و تقویت مهارت‌های بنیادی و تقویت مهارت‌های حرکتی پایه در قالب ورزش‌های بازی محور برای کودکان اجرا می‌شود.

اهداف کلی کلاس ورزش کودک

تقویت آمادگی جسمانی، تقویت الفبای ورزشی، تقویت مهارت‌های بنیادی، تقویت مهارت‌های ادراکی حرکتی، تقویت مهارت‌های اجتماعی

اهداف جزئی کلاس ورزش کودک

تقویت مهارت‌های آمادگی جسمانی کودک ( تقویت هماهنگی عصب و عضله، تعادل ایستا و پویا، چابکی، سرعت، عکس العمل، انعطاف پذیری)
تقویت الفبای ورزشی: آموزش بیس رشته های توپی (فوتبال، بسکتبال، والیبال )
آموزش بیس رشته های ورزشی راکتی
آموزش بیس رشته ژیمناستیک
تقویت مهارت‌های بنیادی: تقویت مهارت‌های جابه جایی (لی لی، یورتمه، سکسکه، پرش جفت پا، دویدن، جهیدن  و…) تقویت مهارت‌های تعادلی (ایستا و پویا )
تقویت مهارت‌های دستکاری شی
تقویت مهارت‌های ادراکی و حرکتی: (تقویت توجه و تمرکز، تقویت آگاهی فضایی و بدنی، تقویت حس عمقی، تقویت توجه دیداری و شنیداری)
تقویت مهارت‌های اجتماعی: (بازی‌های گروهی، به اشتراک گذاشتن وسایل ورزشی، تخلیه هیجانی، بازی‌های بومی محلی)

کلاس ورجه وورجه کودک

وقتی بچه صدای عمو را در مجموعه می‌شنوند با شوق و ذوق  به هم‌کلاسی‌هایشان خبر می‌دهند که عمو بردیا اومد و می‌دوند که امروز کلی بازی منتظر آن‌ها است.
عمو بردیا اینطور می‌گوید:
هدف این است که تمام تمرینات را در دنیای خود کودک انجام دهیم
و شاتل سفر ما به دنیای کودکانه فقط از جنس قصه و بازی است.
بچه‌ها در سرزمین کودکانه شان با اشتیاق‌ پذیرای تمام تمرینات من خواهند بود، تمریناتی که طراحی شدن تا تمام قد در خدمت رشد اسکلتی و عضلانی کودک باشند و مهارت‌های حرکتی پایه و کمی پیشرفته‌ی کودک را تقویت کنند.
با این تفاوت که کودک فقط در حال انجام بازی است اما گاه گاه متوجه پیشرفتش در انجام تکنیک می‌شود و با هیجان به همه دوستان و مربی‌اش نشان می‌دهد.
اگه مربی باشید حتما می‌دانید که اینجا همه‌ی خستگی از تن بدر می‌شود.

کلاس نوا و آوا کودکان

از مربیان تا کودکان حاضر در کلاس  همه به یکدیگر سلام می‌کنیم …
کلاس ما با وارم آپ اولیه جهت هماهنگی گروهی آغاز می شود..
هر هفته ساز های مختلف با ریتم های متفاوت نواخته می شود.
مثل چوبک، شیکر، زنگوله، تنبورین، طبلک و….

هدف از نواختن توسط کودکان

 • جهت تقلید و تکرار ریتم، درک جمله،
 • آشنایی با طول جمله،
 • تقویت درک ریتم درونی، تقویت درک تندا و کندا،
 • پرورش مهارت خواندن،
 • درک ضرب ثابت،
 • تربیت  مهارت شنیداری،
 • تقویت هماهنگی دیداری حرکتی،
 • تقویت قوه تخیل، بداهه و تفکر خلاق،
 • تمرکز بر انجام حرکات،
 • افزایش مهارت اجتماعی، افزایش اعتماد به نفس

در این کلاس مربی با ابزارهای مختلفی چون هنگ درام، فلوت، بلز با کودکان همراه می‌شود تا در کنار هم تجربه‌ی اجرای گروهی را لمس کنند.
و کلاس ما با شعر خداحافظی خاتمه پیدا می‌کند.
و تمام این فعالیت‌ها در کلاس زمینه‌ی آماده‌سازی کودکان برای ورود به دنیای نوا و آوا را فراهم می‌کند.

کلاس بادی پرکاشن کودکان

بدن انسان ابزاری فوق العاده در دسترس است که  می‌توان از آن برای درونی کردن مفاهیم اساسی نواها از جمله ریتم، ضرب و سرعت استفاده کند.
بادی‌پرکاشن به عنوان یک ابزار
راهی الهام بخش برای کشف صدا، ریتم و رابطه‌ی فیزیکی پیش پا می‌گذارد.

بادی پرکاشن(بدن کوبه) مثل هر ابزار کوبه‌ای دیگری کار می‌کند، با این تفاوت که از بدن برای ایجاد ارتعاشات و صداهای مختلف استفاده می‌شود. برای مثال:
ـ کوبیدن پا بر روی زمین
ـ نواختن روی ران‌ها با کف دست
ـ بشکن زدن
ـ کف زدن
ـ نواختن و یا ضربه زدن بر قفسه سینه
ـ ضربه به لپ‌ها با دهان باز
ـ ضربه توسط زبان

استفاده از بدن‌کوبه، چوبک، طبلک و دیگر ابزارهای ساده ارف باعث می‌شود کودک در کنار خوب شنیدن و حرکت، مهارت‌های حرکتی خود را بهبود بخشد که کمک شایانی به فراگیری سازهایی با مهارت‌های حرکتی خاص در آینده نزدیک می‌شود.

کلاس سفال کودکان

کلاس سفال مجموعه ماتیار برای کودکان گروه سنی ۵ و ۶ سال برگزار می‌شود.

اهداف کلاس سفال کودک

 • به آرامش رسیدن هنگام کار با خاک
 • آشنایی با سفال‌گری و قوانین و اصول آن
 • تقویت مهارت دست‌ورزی
 • خلق کردن یک اثر هنری

کلاس عروسک‌سازی کودکان

ما قرار است با بچه‌ها و برای بچه‌ها و طبق سلیقه خودشان عروسک‌هایی خلق کنیم که دوستش دارند ما تلاش می‌کنیم که ذهن کودکان درگیر ساخت و ساز شود و البته این تمرین از ذهن زیباشون به دست‌های کوچک‌شان منتقل می‌شود و هم‌زمان با هم تمرین دست‌ورزی هم داشته باشیم، مشخصا ما قرار نیست عروسک‌هایی بسازیم که از دید والدین و بزرگترها کامل هستند و عروسک نمایشی به حساب بیان اما قراره ذهنمون درگیر ساخت و ساز و خلق شخصیت بشه و دست‌ها و چشمانمان و دیگر حواسمان هم همراهی کند ما در کنار هم به باز آفرینی عروسک‌های آیینی و باستانی هم خواهیم پرداخت و با پیشینه و نحوه اجرای این آیین‌ها هم آشنا خواهیم شد و در نهایت قرار است حسابی خوش بگذرد.

کلاس عروسک سازی برای گروه سنی ۵ و ۶ سال برگزار می‌شود.

اهداف کلاس عروسک سازی کودک

 • به کارگیری حواس پنجگانه
 • رفتن به دنیای خیال و تبدیل تخیل به سازه‌ی عروسکی
 • بازآفرینی عروسک‌هاس آیینی و باستانی
 • اجرای نمایش عروسکی

کلاس کوک آب کودکان

کلاس کوک آب برای گروه سنی ۵ و ۶ سال برگزار می‌شود.

اهداف کلاس کوک آب کودک

 • توجه ویژه به مسئله‌ی آب با کمک موسیقی
 • استفاده از ابزار جدید برای نواختن موسیقی (کاسه‌های سفالی با میزان متفاوت آب)
 • یادگیری کوک کردن ساز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید