بسیاری از کودکان یک دوست خیالی دارند که ممکن است یک فرد یا موجودی ساخته شده باشد که برای آن‌ها واقعی به نظر می‌رسد. دوستان خیالی جای نگرانی ندارند. دوستان خیالی راهی برای خلاقیت و رشد مهارت‌های اجتماعی کودک شما هستند. کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای مدیریت هر مشکلی با دوست خیالی فرزندتان انجام دهید.

دوست خیالی چیست؟

کودکان خردسال اغلب تخیل فعال دارند. گاهی اوقات، آن‌ها تصور می‌کنند دوستی دارند که واقعاً آنجا نیست. در برخی موارد این دوست خیالی می‌تواند:
  • کسی باشد که از قبل می‌شناسند
  • شخصیتی از یک داستان یا فیلم
  • یک حیوان
  • یک موجود کاملا خیالی
ممکن است دوست خیالی همیشه همراه فرزندتان باشد یا فقط در زمان‌ها و مکان‌های خاص ظاهر شود.
برخی از کودکان نیز ممکن است با حیوانات عروسکی و اسباب بازی‌های خود طوری صحبت کنند که گویی واقعی هستند.

آیا داشتن دوستان خیالی، طبیعی است؟

برخی از مطالعات نشان می دهد که ۶۰ درصد از کودکان در مقطعی از زندگی خود یک دوست خیالی دارند. کودکان ممکن است از حدود ۲ سالگی تا سال تحصیلی خود دوستان خیالی داشته باشند. این «دوستی» معمولاً چند ماه طول می‌کشد، اما برخی از کودکان چندین سال با دوستان خیالی ارتباط دارند.
مهدکودک و پیش دبستانی ماتیار- بازدید از موزه

چرا فرزندم دوست خیالی دارد؟

فرزند شما ممکن است به دلایل مختلف یک دوست خیالی ایجاد کند، مثلا: زمانی‌که برای حل مشکلات به کمک نیاز دارند، دوست می‌خواهند یا تنها هستند، به دنبال آسایش هستند، می خواهند احساسات خود را کنترل کنند، می‌خواهند نقش‌هایی مانند احساس مسئولیت یا کنترل را کشف کنند، می‌خواهند در بازی فانتزی شرکت کنند و… داشتن دوستان خیالی می‌تواند مثبت باشد. می‌تواند به فرزند شما کمک کند:
  • احساسات خود را بیان کند
  • کسی را داشته باشد تا با او بازی کند
  • کمک کند تا مهارت‌های اجتماعی خود را توسعه دهد
  • ایجاد خلاقیت

با دوست خیالی فرزندم چه کنم؟

اگر فرزند شما دوست خیالی دارد، اشکالی ندارد که با او ارتباط برقرار کنید. اما، زیاد درگیر نشوید. اجازه دهید فرزندتان کنترل دوست خیالی خود و زمان بازی خود را در دست داشته باشد تا مهارت‌های اجتماعی او رشد کند. دوستان خیالی می‌توانند به شما در درک فرزندتان کمک کنند. به عنوان مثال، اگر دوست خیالی از چیزی می‌ترسد، احتمالاً فرزند شما نیز از همان چیز می‌ترسد.

چگونه با دوستان خیالی برخورد کنم؟

اگر فرزندتان دوست خیالی را به خاطر کاری که خودش انجام داده سرزنش می‌کند، از آن به عنوان یک ابزار آموزشی استفاده کنید. به عنوان مثال، ممکن است فرزندتان به شما بگوید که دوست خیالی او مقداری آب ریخته است. می‌توانید به آن‌ها بگویید که اشتباهاتی رخ می‌دهد، و آن‌ها باید به دوست خیالی کمک کنند تا آب‌ها را پاک کند. اگر فرزند شما به جای کودکان واقعی تصمیم می‌گیرد با یک دوست خیالی بازی کند، ممکن است به حمایت نیاز داشته باشد. کارهایی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا به فرزندتان کمک کنید در دنیای واقعی دوست پیدا کند. 
چه زمانی باید نگران دوست خیالی فرزندم باشم؟
دوستان خیالی اغلب بخش عادی رشد هستند. با این حال، برخی از کودکان می‌توانند یک دوست خیالی ایجاد کنند: هنگامی‌که آسیب دیده‌اند یا نیازهای آموزشی خاصی دارند. فرزند شما ممکن است دوست خیالی بدی یا ترسناکی داشته باشد. اگر دوست خیالی فرزندتان او را ناراحت کرد با او صحبت کنید. این می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا با درگیری در دنیای واقعی مقابله کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید