کودک شما در سنین ۲ تا ۳ سالگی به نقاط عطف رشد زیادی می‌رسد و شما می‌توانید از راه‌های مختلفی به روند رشد او کمک کنید. این مهم است که کودک شما به اندازه کافی بخوابد – ۱۲ تا ۱۳ ساعت در روز، از جمله خواب طولانی در شب. برخی از کودکان اصلاً به خواب روزانه نیاز ندارند، مخصوصاً وقتی به سن ۳ سالگی نزدیک می‌شوند، اما ممکن است همچنان به مدتی آرام نیاز داشته باشند. کودکان از مواجهه زود هنگام با انواع غذاهای سالم سود می‌برند. چندین گزینه از جمله سبزیجات و میوه‌ها را در هر وعده غذایی ارائه دهید و به کودک خود اجازه دهید تصمیم بگیرد که چقدر می‌خواهد امتحان کند. با نشستن بدون حواس پرتی و خوردن انواع غذاهای سالم، رفتارهای غذایی خوب (به یاد داشته باشید، آن‌ها دوست دارند از شما تقلید کنند!) را الگو کنید.
استفاده بیش از حد از صفحه نمایش‌ها و دستگاه‌ها توسط کودکان خردسال می‌تواند باعث تاخیر در رشد آن‌ها مانند تاخیر در توانایی نوشتن یا رنگ آمیزی و کند شدن مهارت‌های حرکتی درشت مانند دویدن و پریدن شود. سعی کنید زمان نمایش صفحه (از جمله تلویزیون) را از سنین ۲ تا ۵ سال به کمتر از ۲ ساعت در روز نگه دارید (در حالت ایده آل برای کودکان زیر ۲ سال هیچ وقت صفحه نمایش وجود ندارد).
کودک سه ساله

نقاط عطف فیزیکی و مهارتی کودک ۲ تا ۳ ساله

کودکان احتمالاً بین سنین ۲ تا ۳ سالگی آموزش توالت رفتن را شروع می‌کنند (و شاید کامل کنند). سعی کنید صبور باشید تا آماده شوند. آموزش توالت رفتن نیاز به مهارت‌های متفاوتی دارد که برخی از کودکان سریع‌تر از سایرین این مهارت‌ها را کسب می‌کنند. علائمی که نشان می‌دهد کودک ممکن است برای شروع آموزش توالت آماده باشد معمولاً از سن ۲ سالگی ظاهر می شود.
در سن ۳ سالگی، بسیاری از کودکان به شما کمک می‌کنند آن‌ها را در حمام بشویید. با تشویق، آن‌ها در استفاده از قاشق بهتر می‌شوند، اما ممکن است لازم باشد صبور باشید و انتظار داشته باشید که در وعده‌های غذایی کمی آشفتگی داشته باشید. احتمالاً کودک شما از بازی با کودکان دیگر، در بازی‌های وانمودی، آواز خواندن و بازی‌هایی که به نظر می‌رسد از کارهایی که اعضای خانواده انجام می‌دهند مانند پخت و پز یا استفاده از وسایل و ابزار خانه تقلید می‌کند، لذت می‌برد. 
شما بهبودی در توانایی کودک خود خواهید دید:
 • پرتاب، لگد زدن و گرفتن توپ 
 • در حالی که یک دست خود را به نرده می‌گیرد از پله‌ها بالا و پایین برود
آن‌ها همچنین به احتمال زیاد:
 • درجا پریدن
 • دوچرخه سواری
 • لباس بپوش (با کمک شما)
 • یک دایره را با مداد یا مداد رنگی تقلید کردن
 • درب شیشه‌ها را پیچ و باز کردن
 • دستگیره‌های در را چرخاندن
 • ورق زدن یک کتاب
مهارت دستی کودک سه ساله

نقاط عطف عاطفی کودک 2 تا 3 ساله

این یک زمان مهم برای رشد عاطفی فرزند شما است. آن‌ها شروع به احساس احساسات پیچیده‌تری مانند گناه و شرم خواهند کرد و این‌ها ممکن است گیج کننده باشند. در این سال، کودکان بیشتر از احساسات دیگران آگاه می‌شوند، از جمله اینکه چگونه رفتار آن‌ها می‌تواند بر شما تأثیر بگذارد و اینکه رفتار شما بر آن‌ها تأثیر می‌گذارد. آن‌ها ممکن است خود را نگران دوستان یا خانواده‌ای که گریه می‌کنند نشان دهند. همچنین با سهولت بیشتری از والدین یا مراقبان جدا می‌شوند. کج خلقی احتمالاً ادامه می‌یابد زیرا آن‌ها با احساسات قوی و ناتوانی در بیان آن‌ها در کلمات دست و پنجه نرم می‌کنند. ممکن است به نظر برسد که آن‌ها کارهای روزمره را دوست دارند و در صورت تغییر اوضاع ناراحت می‌شوند، اگرچه در این انتقال‌ها بهتر می‌شوند و اغلب سریع‌تر از بچه‌های کوچک‌تر آرام می‌گیرند.

نقاط عطف تفکر و زبان در 2 تا 3 سالگی

فرزند شما احتمالاً ۵۰ کلمه یا بیشتر را می‌شناسد و گاهی اوقات در جملات ۲ یا ۳ کلمه‌ای از آن‌ها استفاده می‌کند، آن‌ها شروع به استفاده از «من»، «ما» و «من» خواهند کرد و وقتی این کلمات را به کار می‌برند، درک می‌کنند. در ۳ سالگی، کودک شما دایره لغات ۲۰۰ کلمه‌ای یا بیشتر دارد و می‌تواند آن‌ها را در جملات طولانی تر از ۳ کلمه یا بیشتر به هم متصل کند. ممکن است شروع به مکالمه کنید که در آن شما و فرزندتان به نوبه خود صحبت کنید. بسیاری از سخنان آن‌ها اکنون قابل درک خواهد بود. با نزدیک شدن به تولد ۳ سالگی کودک، ممکن است بتواند در چند کلمه توضیح دهد که چه کار کرده یا کجا بوده است. غریبه‌ها بیشتر اوقات قادر خواهند بود آن‌ها را درک کنند. آن‌ها می‌توانند دستورالعمل ۲ تا ۳ مرحله‌ای را دنبال کنند. در طول سال، همچنین متوجه خواهید شد که کودک شروع به استفاده از قواعد دستور زبان می‌کند، مانند استفاده از افعال زمان گذشته. کودکانی که در خانه‌هایی بزرگ می‌شوند که در آن به چندین زبان صحبت می‌شود، به طور مشابه رشد می‌کنند، اما نه دقیقاً مانند کسانی که با یک زبان بزرگ می‌شوند. به عنوان مثال، کودک دوزبانه شما ممکن است ۵۰ کلمه را به یک زبان بیان نکند، اما احتمالا می‌تواند ۵۰ کلمه را در دو زبان بیان کند. کودک شما شروع به تلاش برای حل مسائل، مطابقت دادن اشیا یا تصاویر و پاسخ دادن به سوالات “چه کسی، چه و کجا” می‌کند.
فرزند شما در مورد چگونگی ارتباط رویدادها و اقدامات بیشتر متوجه خواهد شد، به عنوان مثال، تغییر از دمپایی به کفش به معنای بیرون رفتن است. متوجه خواهید شد که کودک هنگام بازی با خودش صحبت می‌کند یا آواز می‌خواند و به اسباب بازی هایش صدا می‌دهد.
مهارت های کودک سه ساله

کمک به رشد کودک ۳ ساله

شما می‌توانید با موارد زیر به رشد و رسیدن به نقاط عطف فرزندتان کمک کنید:
 • به آن‌ها اجازه دهید در طیف وسیعی از فعالیت‌های بازی شرکت کنند که به آن‌ها کمک می‌کند چگونه با دیگران کنار بیایند و مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف و هماهنگی دست و چشم را بهبود بخشند.
 • تشویق و تمجید از تلاش‌ها در مهارت‌های موجود و جدید برای تقویت اعتماد به نفس آن‌ها برای ادامه تلاش برای چیزهای جدید؛ خواندن، گوش دادن و صحبت کردن با کودک، برای تشویق مکالمه، ایجاد مهارت‌های ارتباطی و ایجاد احساس ارزشمندی در آن‌ها
اگر نگران هستید که آیا کودکان می‌آموزند و توانایی انجام مهارت‌ها و وظایف را در سنین مختلف نشان می‌دهند. اما اگر کودک ۳ ساله شما:
 • زیاد زمین می‌افتد یا با پله‌ها مشکل دارد
 • نمی‌تواند روی یک پا تعادل داشته باشد
 • گفتار بسیار نامشخصی دارد
 • نمی‌تواند یک خط ساده یا ضربدر بکشد 
 • از کارد و چنگال استفاده نمی‌کند 
 • با جملات صحبت نمی‌کند
 • به نظر نمی‌رسد دستورالعمل ۲ الی ۳ مرحله‌ای را درک کند
 • تظاهر به بازی نمی‌کند
 • نمی‌خواهد با بچه‌های دیگر یا اسباب بازی بازی کند
 • تماس چشمی برقرار نمی‌کند
 • مهارت‌هایی را که زمانی داشتند از دست می‌دهد.

واکسیناسیون‌ کودکان 3 ساله

به غیر از واکسیناسیون سالانه آنفولانزا، هیچ واکسن استانداردی برای کودک شما بین ۲ تا ۳ سال وجود ندارد. آن‌ها باید در ۱۸ ماهگی چندین واکسن می‌زدند. اگر هر یک از این موارد فراموش شد، می‌توانید با پزشک فرزندتان در مورد برنامه‌ریزی تکمیلی صحبت کنید.
منابع:
مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (نقاط عطف مهم: فرزند شما در سه سالگی)، وزارت بهداشت (برنامه برنامه ملی ایمن سازی)، شبکه تربیت کودکان (توسعه زبان: 2-3 سال)، شبکه تربیت کودکان (آموزش توالت: راهنمای عملی) شبکه پرورش کودکان (2-3 سال: رشد کودک نوپا)، Tresillian (استقرار: 1-3 سال)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید